Skip to main content

Wyoming School Board

Chalk board, Books and pencils

All Wyoming School Board
Each year WASA recognizes up to five school board members for outstanding service the selection criteria is based upon overall quality board service, student focus, specific accomplishments, and demonstrations of leadership at the local, regional or state level.  Nominations are submitted by WASA members and the selection is made by the WSBA and WASA Executive Directors.

1999

Duane Edmonds-Park #1 Burke Jackson-Campbell #1 Mervin Larsen-Park #16 Don McCall-Natrona #1 Mary Alice Stapleton-Platte #1

2000

Grant Christensen Sweetwater #1 Fred Hansen-Carbon #1 Larry Manchester Fremont #24 Jack Tarter-Johnson #1 Harold Thomas-Goshen #1

2001

Al Atkins-Laramie #1 Richard Ferris-Fremont #21 Kay Fleek-Big Horn #3 Linda Kessler-Goshen #1 Susan Palmerlee-Johnson #1

2002

Rodney Crosby-Big Horn #1 Carla Mann-Fremont #21 Tom Ryan-Hot Springs #1 Bruce Gallinger-Laramie #1 Norma Stensaas Sweetwater #1

2003

Marilyn Lund-Fremont #6 Bob Farwell-Laramie #1 Robert McKim-Lincoln #2 Kay Marschalk-Sweetwater #1 Marsha Tynsky-Sweetwater #2

2004

Nancy Britton-Sweetwater #2 Tonia Burnette-Fremont #25 Kristi Groshart-Carbon #1 Robert Ramsey-Sweetwater #1 Jan Stalcup-Laramie #2

2005

Zane Fross-Fremont #24 Jan Hansen-Park #1 Dick Lisco-Converse #2 Lorri Lutterman-Johnson #1

2006

Bryan Lee-Big Horn #1 Monty Wardell-Big Horn #2 Debbie Hepp-Johnson #1 John Riesland-Weston #1

2007

Judy Richards-Big Horn #2 David Fall-Campbell #1 David Northrup-Park #1 Dave Seyfang-Platte #2 Dan Covolo-Uinta #6

2008

Tom Strock-Converse #1 David Blevins-Park #1 Jim Malkowski-Sublette #1 Janine Teske-Teton #1 Don Bryant-Washakie #1

2009

Dan Anderson-Big Horn #2 Richard Bridger-Sheridan #2 Lee Dunham-Platte #1 Johann Nield-Sheridan #1 Keith Materi-Weston #7

2010

David Dingman-Carbon #1 LeAnne Kindred-Park #1 Deb McMahon-Johnson #1 Richard Grant-Converse #2 Tom Wright-Weston #1

2011

Steve Degenfelder-Natrona #1 Brian Farmer-Laramie #1 Loren Heth-Niobrara #1 Bill Lambert-Weston #1 Nita Werner-Converse #1

2012

Joe Hicks-Park #16 Ron Mills-Weston #1 Dave Monk-Big Horn #1 Mark Pape-Sublette #1 Mark Walker-Uinta #4

2013

Greg Borcher, Park #1 Carl Manning, Fremont #25 Dossie Overfield, Park #6 Susan Scheurerman, Washakie #1 Koleen Sponsel, Big Horn #1

2014

Stephanie Bell, Park #6 Bob Bonnar, Weston #1 Kelly Carpenter, Uinta #4 Jeff Locker, Fremont #6 Chuck Ruwart, Platte #1

2015

Charles Harshberger, Goshen #1 Terri Logan, Washakie #1 Janice Marshall, Albany #1 Rob McCray, Park #1 Brenda McGinnis, Lincoln #1

2016

Nate Breen, Laramie #1 Linda Jennings, Campbell #1 Don Lamborn, Lincoln #1 Terril Mills, Washakie #2 Lori Olson, Weston #7

2017

Julianne Randall, Laramie #1 Richard "Sam" May, Park #16 Kate Mead, Teton #1 Trace Paul, Park #1 Eddie Johnson, Big Horn #3

Congratulations

Congratulations

WASA's All Wyoming School Board recipients for 2017
Julianne Randall, Laramie #1
Richard "Sam" May, Park #16
Kate Mead, Teton #1
Trace Paul, Park #1
Eddie Johnson, Big Horn #3